![]() |
W październiku 2019 roku zakończyliśmy badanie pn. „Analiza danych zastanych wizerunku miasta Kielce w latach 2014-2018”, realizowane na zlecenie Gminy i Miasta Kielce. W analizie poszukiwaliśmy odpowiedzi na następujące pytania badawcze:
W projekcie zostały wykorzystane narzędzia i rozwiązania z zakresu analizy semiotycznej, analizy pól semantycznych oraz text miningu i uczenia maszynowego. |
Analizowane źródła obejmowały istniejące opracowania ogólnopolskie, regionalne, czy też przygotowane przez miasto Kielce oraz dane rozproszone, występujące np. w dokumentach internetowych czy prasowych. Podstawą doboru dokumentów była eksploracyjna analiza kolokacji, przeprowadzona na wylosowanych próbkach tekstów pochodzących ze wszystkich przyjętych w projekcie źródeł danych, dla analizowanego przedziału czasowego 2014-2018. Analiza tzw. kolokacji pozwoliła na określenie zbioru fraz i wyrażeń dotyczących Kielc (pochodzących z różnych źródeł), które posłużyły w dalszej części badania do trafniejszego doboru dokumentów do korpusu tekstowego. W przeprowadzonych analizach pól semantycznych wykorzystano 88701 zdań (tj. 36 571 dokumentów), zawartych w prasie, mediach społecznościowych oraz stronach internetowych, w których wystąpiła fraza Kielce. Wyniki analiz zostaną wykorzystane do zaplanowania skutecznej promocji wizerunku miasta.
Kierownikiem merytorycznym projektu był nasz współpracownik, dr Grzegorz Bryda, kierownik pracowni analizy danych i badań jakościowych (CAQDAS TM LAB) w Instytucie Socjologii UJ.
Drogi Gościu
Informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies.
Pozwalają nam one gromadzić informacje dotyczące statystyk oglądalności strony.
Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.