Seminarium poświęcone wyzwaniom badawczym w rewitalizacji

W poniedziałek, 27 czerwca 2016, w Wytwórni przy ul. Ślusarskiej 9, na krakowskim Zabłociu, przeżywającym intensywny proces rewitalizacji, odbyło się interdyscyplinarne seminarium poświęcone wyzwaniom badawczym w rewitalizacji, organizowane przez FuRBS.

Na spotkanie przybyli znakomici goście, reprezentujący różne środowiska: organizacji pozarządowych, naukowców, ekspertów, samorządów oraz mieszkańców terenów rewitalizowanych.

Seminarium składało się z trzech części. W pierwszej kolejności Anna Strzebońska z FuRBS prezentowała wybrane zapisy ustawy o rewitalizacji z dn. 9.10.2015, wskazując ich konsekwencje dla prowadzenia badań społecznych w ramach opracowywania diagnoz i prowadzenia partycypacji w procesie rewitalizacji. W drugiej części, uczestnicy w trakcie pracy warsztatowej definiowali największe wyzwania, przenosząc dyskusje o nich na kanwę własnych doświadczeń.

W trzeciej części seminarium głos oddaliśmy zaproszonym ekspertom. Dr Janusz Jeżak z Instytutu Ekonomiki Przestrzeni opowiadał o dylematach metodologicznych związanych z przygotowaniem GPR na podstawie ustawy o rewitalizacji. Katarzyna Starzyk – Durbacz z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA wystąpiła z prezentacją „Poza ankietą. O różnych metodach badań społecznych”. Na koniec Ewa Chromniak z Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych przedstawiła własne doświadczenia i przemyślenia o rewitalizacji i partycypacji widzianej okiem praktyka.

Seminarium było świetną okazją do wymiany wiedzy, doświadczenia i praktyki, co zaowocowało wieloma ciekawymi dyskusjami. FuRBS w najbliższym czasie zamieści na swojej stronie internetowej (Czytelnia FuRBS) materiał prezentujący wnioski z seminarium. Wszystkim uczestnikom i prelegentom FuRBS dziękuje za przybycie i zaangażowanie! Mamy nadzieję, że seminarium stanie się impulsem do cyklicznych spotkań poświęconych rewitalizacji, zwłaszcza w odniesieniu do Krakowa i gmin Małopolski.

Relację foto i video z wydarzenia można obejrzeć na naszym profilu na FB: @FundacjaFuRBS

Materiały do pobrania:

A.Strzebońska, O rewitalizacji z perspektywy badacza społecznego

K.Starzyk-Durbacz, Poza ankietą. O innych metodach badań społecznych

E.Chromniak, Z praktycznego punktu widzenia...

Seminarium zorganizowano przy wsparciu finansowym Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Województwa Małopolskiego.

Powrót

Drogi Gościu

Informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies.

Pozwalają nam one gromadzić informacje dotyczące statystyk oglądalności strony.

Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.