Razem łatwiej - wspólnie oswajamy porażkę

W 2016 realizowaliśmy projekt, którego głównym celem było przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych, dedykowanych uczniom, w trakcie których młodzi uczniowie mogli nauczyć się jak radzić sobie z porażkami i oswajać je.

W czterech klasach wybranych szkół podstawowych zrealizowaliśmy badania z wykorzystaniem techniki socjometrycznej Moreno. Technika ta zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest ona skutecznym narzędziem badania relacji w małej grupie społecznej, chętnie używanym przez nauczycieli. Zbadanie wzajemnych ocen i stosunków między uczniami, pozwoliło na odkrycie nieformalnego nurtu z życia każdej klasy. Nauczyciele zidentyfikowali uczniów wymagających specjalnej uwagi, ustalili strukturę wewnętrzną grupy oraz wielkość ́ wpływu jednych osób na drugie. Dzięki diagnozie sieci społecznych łatwiejsze stało się rozpoznanie dzieci odrzuconych, izolowanych czy najbardziej popularnych i lubianych w klasie. Zdecydowanie pozwoliło to nauczycielom na lepsze kierowanie klasą i procesami w niej zachodzącymi.

Podczas pracy nad projektem współpracowaliśmy ze Studentkami i Studentami Koła Naukowego Socjologii UJ. Pracowaliśmy nad specyfiką prowadzenia zajęć z dziećmi, uczyliśmy studentów jak wykorzystywać metodę Moreno i jak analizować jej wyniki. Wspólna praca to dla studentów także możliwość nauczenia się wizualizacji i analizy sieci społecznych przy pomocy programu GEPHI. Ponadto wspólnie opracowaliśmy scenariusze lekcji radzenia sobie z porażką dla uczniów klas II oraz IV, które odbyły się pod koniec roku w wybranych klasach. Gotowe scenariusze warsztatów mogą być wykorzystane również przez innych nauczycieli, w każdej szkole.

Scenariusze warsztatów do pobrania:

Scenariusz warsztatu dla II klasy

Scenariusz warsztatu dla IV klasy

Projekt prowadzony był w Szkole Podstawowej nr 43 oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Krakowie, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Jego realizacja trwała od czerwca do połowy grudnia 2016.

Z przyjemnością udzielimy wszelkich dodatkowych informacji związanych z realizacją projektu. Zapraszamy do kontaktu z jego koordynatorką, Roksaną Ulatowską: roksana.ulatowska@furbs.org

Powrót

Drogi Gościu

Informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies.

Pozwalają nam one gromadzić informacje dotyczące statystyk oglądalności strony.

Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.