Koło (R)atunkowe - nauka pływania w morzu danych

"Koło (R)atunkowe - nauka pływania w morzu danych" to projekt realizowany przez FuRBS wspólnie z Fundacją INIME. Adresowany był on do członków Koła Naukowego Studentów i Studentek Socjologii UJ oraz Koła Naukowego Pedagogów Resocjalizacyjnych UJ. Głównym celem projektu było poszerzenie wiedzy i umiejętności uczestników z zakresu analizy danych tekstowych (w tym dużych zbiorów danych tekstowych) z wykorzystaniem Programu R.

W ramach projektu, przeprowadziliśmy 6 spotkań warsztatowych obejmujących tematy:

1) Wprowadzenie do środowiska R oraz nauka pobierania danych z zasobów internetowych (w tym z portali społecznościowych),

2) Kodowanie danych tekstowych z wykorzystaniem środowiska R,

3) Text mining z wykorzystaniem R.

W trakcie warsztatów uczestnicy pracowali w grupach nad swoimi projektami, a efekty prowadzonych analiz zostały przedstawione na spotkaniu podsumowującym warsztaty w grudniu 2016 roku i zostały ocenione przez komisję konkursową (złożoną z osób prowadzących szkolenie oraz doświadczonych praktyków). Trzy zwycięskie zespoły otrzymały nagrody książkowe z zakresu analizy danych. Gościem specjalnym spotkania podsumowującego był dr hab. Maciej Eder, Dyrektor Instytutu Języka Polskiego PAN, który omówił możliwości tzw. modelowania tematycznego w R.

Projekt realizowaliśmy przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

W tym miejscu można zapoznać się z potrzebami szkoleniowymi uczestników warsztatów: raport.

Prezentacje ze spotkania podsumowującego projekt dostępne są tutaj.

W sprawie uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu z Agnieszką Otrębą – Szklarczyk: agnieszka.szklarczyk@furbs.org

Powrót

Drogi Gościu

Informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies.

Pozwalają nam one gromadzić informacje dotyczące statystyk oglądalności strony.

Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.