Ocena prawa planowania przestrzennego i budowlano-inwestycyjnego przez władze gminne w Polsce

W kwietniu 2017 zespół Fundacji Rozwoju Badań Społecznych zakończył udział w ramach „Badania sposobu postrzegania przez władze gminne obowiązującego w Polsce prawa planowania przestrzennego i budowlano-inwestycyjnego w kontekście skuteczności realizacji zamierzonego rozwoju przestrzennego gmin oraz oczekiwanych przez samorządy kierunków zmian tego prawa”. Badanie zostało opracowane i było prowadzone przez dr. inż. arch. Wojciecha Korbela z Instytutu Projektowania Urbanistycznego Politechniki Krakowskiej (IPU PK). Zadaniem FuRBS, w ramach współpracy z IPU PK, była korekta metodologiczna kwestionariusza ankiety, dobór próby badawczej, realizacja badania CAWI oraz wstępne opracowanie statystyczne wyników.

Badania przeprowadzono na reprezentatywnej, losowej, warstwowanej próbie gmin Polski. Losowana wielkość próby wyniosła 491 gmin w proporcjonalnym podziale na 8 warstw wyróżnionych ze względu na profil społeczno-gospodarczy gmin. Stopa zwrotu osiągnęła zakładany w badaniu poziom 50% (244 gminy). Wyniki badania okazały się zbieżne m.in. z ministerialnymi szacunkami dotyczącymi procentowego pokrycia gmin miejscowymi planami zagospodarowania przestrzeni.

Szersze informacje o wynikach zostaną przedstawione w najbliższych miesiącach w planowanych publikacjach autora badania, dr.inż.arch. Wojciecha Korbela.

Powrót

Drogi Gościu

Informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies.

Pozwalają nam one gromadzić informacje dotyczące statystyk oglądalności strony.

Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.