Diagnoza krakowskiej młodzieży

W ostatnim kwartale 2016r. Fundacja Rozwoju Badań Społecznych, na zlecenie Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa, realizowała badanie pt. „Diagnoza krakowskiej młodzieży”, w którym udział wzięli krakowscy uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (liceów, techników oraz szkół zawodowych).

Przeprowadzone badanie pokazało złożony i wielowymiarowy świat życia krakowskiej młodzieży. W ogólnodostępnym raporcie z badań przedstawiony został ogólny obraz młodzieży – z jej wartościami, oczekiwaniami, aspiracjami i obawami, jak i relacje z kluczowymi dla niej grupami i środowiskami – takimi jak rodzina, rówieśnicy czy szkoła. Analizie poddane zostało funkcjonowanie młodych ludzi w przestrzeni Krakowa – warunki życia jakie oferuje, możliwości działania i wyzwania, jakie stwarza miasto. Badania uwzględniły też istotny dla młodzieży obszar działania, jakim jest Internet i jego liczne, szeroko przez młodzież wykorzystywane możliwości prezentacji, komunikacji, rozrywki i nauki.

Prace w ramach projektu obejmowały:

 • analizę danych zastanych,
 • analizę mediów społecznościowych (profile nastolatków na Facebook’u),
 • badanie z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety internetowej (CAWI),
 • badania jakościowe realizowane w formule warsztatowej (FGI).
 • Wyniki „Diagnozy krakowskiej młodzieży” zostały zaprezentowane przez Zespół FuRBS 26 stycznia 2017r. w Urzędzie Miasta Krakowa. Po omówieniu wyników badań odbyła się dyskusja z udziałem ekspertów zajmujących się problematyką młodzieży. Zgłoszonych zostało podczas niej wiele cennych uwag i inspiracji co do dalszych badań nad problematyką młodzieży, a także rekomendacji dotyczących kształtu przyszłego programu Miasta Krakowa skierowanego do młodzieży.

  Więcej o programie „Młody Kraków”, dla którego wyniki „Diagnozy…” stanowią ważne wsparcie informacyjne można przeczytać TUTAJ

  Powrót

  Drogi Gościu

  Informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies.

  Pozwalają nam one gromadzić informacje dotyczące statystyk oglądalności strony.

  Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.