Aktualności

Nowe badanie ewaluacyjne dla NCBR

Opublikowany
2018-02-19

Z początkiem lutego rozpoczęliśmy badanie ewaluacyjne pt. Ocena wsparcia udzielonego w ramach działania 1.2 PO IR na rozwój wybranych sektorów gospodarki. Projekt realizujemy na rzecz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju we współpracy z IBC GROUP Central Europe Holding S.A. (lider konsorcjum).

Przedmiotem badania będzie m.in. skuteczność i użyteczność wsparcia oferowanego przedsiębiorcom w postaci programów sektorowych NCBR, finansowanych w ramach Działania 1.2. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Tego typu wsparciem zostało objętych 14 sektorów, w tym m.in. przemysł tekstylny, przemysł stalowy, przemysł motoryzacyjny, produkcja statków powietrznych, produkcja pojazdów bezzałogowych czy produkcja gier wideo.

O szczegółach na temat programów sektorowych można poczytać na stronach NCBR. Badanie zakończy się we wrześniu 2018 r.

Praktyki zawodowe w FuRBS

Opublikowany
2018-01-23

Zakończenie prac nad ewaluacją Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego to dobra okazja, by podsumować pierwsze doświadczenia z wdrażania umowy partnerskiej z Instytutem Socjologii UJ o organizacji praktyk studenckich. W związku z ewaluacją BOWM do zespołu projektowego dołączyła Karolina Rożniatowska - studentka I roku SUM w IS UJ, która tak podsumowuje ostatnie miesiące wspólnej pracy z nami:

Praktyki w FuRBS były dla mnie świetną przygodą intelektualną i badawczą. Współpraca z najlepszym zespołem, pomoc na każdym kroku oraz możliwość podejmowania ważnych zadań badawczych i analitycznych zaowocowały moim rozwojem osobistym i zdobyciem nowych kompetencji. Rzetelność, perfekcja w rozwiązywaniu problemów i zgranie – tak działa FuRBS!

Dziękujemy Karolinie za miłe słowa i już planujemy z nią kolejne wspólne działania! Zachęceni?

Raport z ewaluacji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego

Opublikowany
2018-01-16

Z przyjemnością informujemy, że na stronie www.bo.malopolska.pl jest już dostępny nasz RAPORT z badania ewaluacyjnego „BO Małopolska - ocena procesu wdrażania II edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego”!

Projekt był realizowany przez zespół FuRBS w okresie wrzesień-grudzień 2017. Więcej informacji na temat celów i przebiegu badania można znaleźć w zakładce "PROJEKTY".

Zachęcamy do pobierania i lektury raportu!

Zakończenie projektu pt. "Socjolog: badacz, analityk. Analiza danych sondażowych w R" oraz prezentacja "R w doborze próby".

Opublikowany
2017-12-16

W dniu 12 grudnia br. odbyło się spotkanie podsumowujące efekty projektu "Socjolog: badacz, analityk. Analiza danych sondażowych w R". Wydarzenie miało miejsce we wtorek (12.12), o godz. 19.15 w sali 101 Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki PK, ul. Podchorążych 1. W trakcie spotkania studenci biorący udział w warsztatach przedstawili swoje mini-analizy wykonane w R.

Projekt został dofinansowany przez Województwo Małopolskie w ramach programu “Naukowe Inspiracje - Ciekawe i Kreatywne”. Z opisem projektu można zapoznać się w zakładce PROJEKTY.

Wcześniej, w ramach 15 spotkania krakowskiej "eRki" Dariusz Szklarczyk z FuRBS zaprezentował temat "Nie tylko analiza danych. R w doborze próby w badaniach społecznych". Zebrani słuchacze, w tym członkowie krakowskich, akademickich kół naukowych, usłyszeli m.in. historię wykorzystania R w trakcie realizacji krakowskiego exit-polla podczas wyborów prezydenckich w 2015 r.

Warsztaty analizy danych w ramach konferencji "Kultura (w) danych"

Opublikowany
2017-11-13

Wielkimi krokami zbliżają się kolejne #WarsztatyFuRBS! Agnieszka Otręba-Szklarczyk i Dariusz Szklarczyk przygotowali tym razem warsztat pt. „Kultura - zbadaj ją sam! Podstawy analizy danych o kulturze w R”.

Wydarzenie odbędzie się 1 grudnia 2017r. w ramach konferencji „Kultura (w) danych” organizowanego przez @Medialab Katowice i @Katowice Miasto Ogrodów.Zachęcamy do ZAPISÓW na te i inne warsztaty, a także część konferencyjną wydarzenia.

FuRBS w audycji MANIA NAUKI

Opublikowany
2017-11-06

Jak absolwenci nauk społecznych radzą sobie na rynku pracy? Jak w praktyce można wykorzystać wiedzę i umiejętności zdobyte podczas studiów z zakresu nauk społecznych? Jakie projekty realizujemy w Fundacji Rozwoju Badań Społecznych?


Na te i inne pytania odpowiada Dariusz Szklarczyk z FuRBS w rozmowie z dr Karoliną Mania w audycji MANIA NAUKI!

Zachęcamy do wysłuchania nagrania!


Z poprzednimi odcinkami audycji można zapoznać się na stronie internetowej: http://manianauki.pl/

Warsztaty FuRBS dla licealistów

Opublikowany
2017-10-30

27 października 2017r. Dominika Winogrodzka i Monika Linca z Fundacji Rozwoju Badań Społecznych przeprowadziły warsztaty metodologiczne z uczniami jednego z krakowskich liceów. Warsztaty, podczas których licealiści przygotowywali własny projekt badawczy, poprzedził wykład pt. „Metody badań społecznych. Badania ilościowe i jakościowe”, który wprowadził licealistów w zróżnicowany świat badań społecznych. Wątki teoretyczne przeplatały się z praktycznymi przykładami badań (te najbardziej ciekawiły uczniów!) realizowanych w FuRBS, ale nie tylko! Zilustrowanie wykładu konkretnymi projektami badawczymi pozwoliło zdecydowanie lepiej zrozumieć możliwości i ograniczenia różnych metod badawczych.

Warsztaty z licealistami odbyły się w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, III Oś Priorytetowa, „Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju”, Działanie 3.1 „Kompetencje w szkolnictwie wyższym”.Z prezentacją wykorzystywaną podczas zajęć można zapoznać się na SlideShare FuRBS.

Udział FuRBS na II OKE

Opublikowany
2017-10-30

20 X 2017 r. gościliśmy na II Ogólnopolskim Kongresie Ewaluacyjnym. Podczas jednego z paneli, Dariusz Szklarczyk z FuRBS wystąpił z prezentacją pt. “Ewaluacja zrównoważonego rozwoju. Przypadek SOR”, w której podzielił się doświadczeniami płynącymi z ewaluacji ex-ante Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. (Raz jeszcze zachęcamy do lektury raportu ewaluacyjnego). 


Panel “Ewaluacja zrównoważonego rozwoju, czyli ewaluator w antropocenie”, organizowany w ramach II OKE, został podsumowany przez Polskie Towarzystwo Ewaluacyjne:

"Dyskusja na temat tego, jaki świat chcemy oddać kolejnym pokoleniom i jakie wyzwania stoją przed ewaluacją w antropocenie rozpoczęła się od prezentacji Weroniki Felcis. Z kolei Dariusz Szklarczyk, prezes Fundacji Rozwoju Badań Społecznych, otworzył dyskusję o tym jak badać rozwój zrównoważony na podstawie doświadczeń ewaluacji ex-ante Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zwrócił uwagę m.in. na zagadnienie trafności i zrozumiałości wskaźników służących pomiarowi zrównoważonego rozwoju oraz problem zacieśniania współpracy pomiędzy wykonawcami ewaluacji i ocen oddziaływania na środowisko. Także inni badacze, jak Agnieszka Śnieżek z EVALU czy Małgorzata Kachniarz z Fundeko podzielili się swoimi doświadczeniami. Konkluzją spotkania była nadzieja, że uda się rozpocząć bardziej otwartą i twórczą współpracę, a także stymulować ewaluację Celów Zrównoważonego Rozwoju na poziomie krajowym."PTE dziękujemy za zaproszenie na Kongres, a uczestnikom za udział w panelu i ciekawe głosy w dyskusji!

FURBS wspiera II Ogólnopolski Kongres Ewaluacyjny

Opublikowany
2017-10-17

Kongres Ewaluacyjny to ogólnopolskie wydarzenie skierowane do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych ewaluacją. Stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i wiedzy praktyków, trenerów, przedstawicieli firm oraz wszystkich osób wykorzystujących ewaluację w swoich działaniach.

Cieszymy się, że możemy wesprzeć organizację wydarzenia, które odbywa się w tym roku pod obiecującym hasłem: „Nowi aktorzy i nowe obszary w ewaluacji”. Z naszej strony, szczególnie zachęcamy do udziału w sesji poświęconej ewaluacji w odniesieniu do zrównoważonego rozwoju. Opowiemy, jak wyglądało to z perspektywy ewaluacji ex-ante Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Z informacjami na temat Kongresu można zapoznać się TUTAJ. Do zobaczenia!

Rusza projekt FuRBS "Socjolog: badacz, analityk. Analiza danych sondażowych w R"

Opublikowany
2017-10-17

Projekt „Socjolog: badacz, analityk. Analiza danych sondażowych w R” to cykl warsztatów adresowany do członków i sympatyków socjologicznych kół naukowych: Koła Naukowego Studentów Socjologii AGH oraz Koła Naukowego Studentek i Studentów Socjologii UJ.
W programie warsztatów przewidziane są m.in.:

 • Wprowadzenie do R i przygotowanie danych do analizy,
 • Analiza danych sondażowych w R – rozkłady procentowe, rozkłady wielokrotnych wypowiedzi, tabele krzyżowe, analiza korespondencji, wizualizacja wyników,
 • Dobór próby i ważenie danych.
 • Uczestnicy warsztatów będą pracować w grupach nad swoimi projektami. Efekty prac grupowych zostaną przedstawione na spotkaniu podsumowującym warsztaty (grudzień 2017 roku) i zostaną ocenione przez komisję konkursową. Dwa zwycięskie zespoły zostaną otrzymają nagrody książkowe z zakresu analizy danych.

  Projekt dofinansowany przez Województwo Małopolskie w ramach programu “Naukowe Inspiracje - Ciekawe i Kreatywne”.

  Praktyki w FuRBS

  Opublikowany
  2017-10-02

  Fundacja Rozwoju Badań Społecznych poszukuje studenta/studentki socjologii zainteresowanego/ej odbyciem płatnej praktyki zawodowej przy realizacji projektu pn. „BO Małopolska - ocena procesu wdrażania II edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego” realizowanego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

  Więcej szczegółów poniżej.

  Ewaluacja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego

  Opublikowany
  2017-10-01

  Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego rozpoczynamy realizację badania ewaluacyjnego „BO Małopolska - ocena procesu wdrażania II edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego”!

  Głównym celem projektu jest ewaluacja przebiegu procesu Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, w tym rozwiązań i narzędzi stosowanych na kolejnych etapach realizacji przedsięwzięcia. Szczegółowej ocenie podlegać będą:

 • działania informacyjno-promocyjne oraz edukacyjne prowadzone w ramach BOWM,
 • sposób składania wniosków oraz procedura głosowania w BOWM,
 • regulamin oraz zasadność realizacji BO WM.
 • Uwzględnienie perspektywy różnych aktorów zaangażowanych w proces wdrażania BOWM (wnioskodawców, głosujących, organizatorów i podmiotów wspierających realizację BOWM) pozwoli na przygotowanie rekomendacji przydatnych do opracowania i wdrażania kolejnych edycji BOWM.

  Wyników badania można spodziewać się na początku 2018 roku!

  Tymczasem, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami BOWM.

  Why R? - podsumowanie ogólnopolskiej konferencji użytkowników R

  Opublikowany
  2017-10-01

  W piątek, 29 września, zakończyła się w Warszawie ogólnopolska konferencja użytkowników R - WhyR?. W konferencji wzięło udział 200 uczestników, zorganizowano 18 warsztatów z różnych zastosowań R, odbyło się 36 wystąpień i 2 panele dyskusyjne. Konferencję zakończył panel społeczności, organizujących regularne spotkania użytkowników m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Dążeniem zarówno organizatorów zakończonej właśnie konferencji, jak i wszystkich obecnych w Warszawie społeczności użytkowników R jest, by konferencja stała się wydarzeniem cyklicznym i na trwale wpisała się w kalendarz polskich użytkowników R. Pierwszy krok został już wykonany - ustalono, iż we Wrocławiu, w lipcu 2018 roku, odbędzie się kolejna konferencja .

  Przedstawiciele FuRBS, w ramach konferencji, poprowadzili 3-godzinne, wprowadzające warsztaty z analizy danych sondażowych w R. Zostały one świetnie uzupełnione przez warsztaty prowadzone przez Tomasza Żółtaka z Instytutu Badań Edukacyjnych, który omawiał zagadnienia związane z analizą danych, pochodzących z badań sondażowych wykorzystujących złożone schematy doboru próby. Krakowską społeczność użytkowników R reprezentowaliśmy ramię w ramię z przedstawicielami krakowskiej "eRki" (Bartosz Sękiewicz, Zygmunt Zawadzki, Piotr Ocalewicz), prowadzącymi, cieszące się dużym zainteresowaniem, warsztaty.

  Więcej szczegółów można znaleźć na stronie konferencji, a na GitHubie dostępne są materiały dla uczestników. FuRBS, od marca 2017 roku, była w gronie partnerów społecznościowych wydarzenia, włączając się w jego promocję i relacjonowanie przebiegu.

  Pracowite lato w FuRBS

  Opublikowany
  2017-08-09

  Tegoroczny sezon wakacyjny w FuRBS przebiega bardzo pracowicie. W dużym tempie pracowaliśmy nad raportem ewaluacyjnym ex-ante projektu „Monitoring Krajowej Inteligentnej Specjalizacji”, prowadziliśmy konsulting i szkolenia z zakresu analizy danych, a obecnie przygotowujemy się na jesienną, analityczną sesję warsztatową ze studentami socjologicznych kół naukowych z UJ i AGH oraz – oczywiście – na wrześniową konferencję użytkowników R: whyR w Warszawie. Część z nas przygotowuje się ponadto do udziału w konferencji Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego w Atenach i pracuje nad nowymi tekstami do Czytelni. Jesienią nie zwalniamy! Póki co, zapraszamy na nasz profil facebookowy, gdzie można znaleźć zawsze świeżą garść nowinek z dziedziny badań, analizy i wizualizacji danych.

  Powstaje nowy poradnik metodyczny tworzenia i wdrażania studiów wykonalności inwestycji B+R+I

  Opublikowany
  2017-06-22

  W środę, 21 czerwca w Krakowie, we współpracy z INTECH PK, Fundacja Rozwoju Badań Społecznych zorganizowała warsztat kreatywny poświęcony konsultacji założeń i projektu poradnika metodycznego przygotowania i wdrażania studiów wykonalności inwestycji badawczo-rozwojowych i innowacyjnych (Business and Technology Roadmaps – BTR). Poradnik powstaje w ramach projektu ewaluacji ex ante projektu pozakonkursowego pn. „Monitoring Krajowej Inteligentnej Specjalizacji” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

  Czym jest i jak wygląda mapa drogowa rozwoju technologii (BTR) można zobaczyć na PRZYKŁADZIE opracowania Banku Światowego dla technologii precyzyjnej obróbki materiałów w Polsce, przygotowanego w ramach projektu pilotażowego, poprzedzającego projekt monitoringu Krajowej Inteligentnej Specjalizacji.

  Monitoring Krajowej Inteligentnej Specjalizacji

  Opublikowany
  2017-04-28

  Na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, rozpoczęliśmy realizację badania ewaluacyjnego ex-ante projektu pozakonkursowego pn. „Monitoring Krajowej Inteligentnej Specjalizacji” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Zlecenie będziemy realizować w partnerstwie z IBC GROUP Central Europe Holding S.A.

  Działania badawcze obejmą m.in. odtworzenie i ocenę logiki projektu, ocenę efektów strategicznych i społeczno-ekonomicznych realizacji strategii inteligentnej specjalizacji w Polsce oraz określenie użyteczności projektu monitoringu KIS w obszarze wspierania Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania w Polsce i wykorzystania narzędzi typu Smart Lab.

  W efekcie realizacji projektu zostaną opracowane rekomendacje względem wdrażania projektu monitoringu KIS, powstanie również podręcznik metodyczny przygotowywania analiz typu Business Technology Roadmap wraz ze scenariuszami organizacji Smart Labów.

  FuRBS na konferencji Why R?

  Opublikowany
  2017-03-13

  W dniach 27-29 września w Warszawie, na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej 75 odbędzie się ogólnopolska konferencja użytkowników i entuzjastów R - Why R?

  Program konferencji obejmuje 2 dni wykładów, dzień warsztatów, sesję plakatową, sesję lightning talks, sesję społeczności entuzjastów R oraz hackathon. Obecnie prowadzona jest rejestracja uczestników warsztatów oraz przyjmowane są zgłoszenia prezentacji, plakatów i lightning talks. Szczegóły dostępne są na stronie konferencji Why R? oraz na profilu społecznościowym whyRconf.

  Miło nam poinformować, że Fundacja Rozwoju Badań Społecznych dołączyła do grona partnerów społecznościowych konferencji. Poprowadzimy również jeden z 18 dostępnych do wyboru warsztatów, poświęcony analizie danych sondażowych w R.

  Zapraszamy do rejestracji na wydarzenia i udziału w konferencji!

  Raport z badania ewaluacyjnego ex-ante Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR)

  Opublikowany
  2017-02-01

  Wspólnie z partnerami z IBC Group Central Europe Holding S.A., Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Przedsiębiorstwo Społeczne oraz Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego zakończyliśmy prowadzone od sierpnia 2016 r. prace nad ewaluacją ex-ante Strategii na Rzecz Odpowiedzianego Rozwoju. Dokument ten stanowi rozwinięcie tzw. Planu Morawieckiego i po przyjęciu przez Radę Ministrów będzie pełnił funkcję obowiązującej strategii rozwoju kraju w perspektywie średniookresowej.

  Sam raport z badania ewaluacyjnego jest efektem pracy zespołu złożonego z ponad 30 ekspertów z całego kraju i liczy 286 stron. Przedstawiono w nim wnioski dotyczące trafności i spójności przyjętych założeń a także ocenę logiki interwencji w tzw. obszarach koncentracji działań i obszarach wpływających na osiągnięcie celów Strategii. Oceniono spójność SOR z wybranymi politykami horyzontalnymi UE oraz możliwość realizacji działań założonych w SOR przy pomocy funduszy UE. Poddano analizie i prognozie ekonometrycznej wartości wskaźników zaproponowanych do pomiaru realizacji celów SOR, a sam tekst Strategii poddano analizie komunikacyjnej i semiotycznej.

  Zachęcamy do zapoznania się ze streszczeniem i głównymi wnioskami z badania, a wytrwałych do lektury całego RAPORTU, dostępnego na stronach Ministerstwa Rozwoju.

  O wynikach i doświadczeniach z ostatnich projektów...

  Opublikowany
  2017-01-25

  W czwartek, 26 stycznia, zespół FuRBS w Urzędzie Miasta Krakowa zaprezentuje wyniki zakończonego w grudniu 2016 badania "Diagnoza krakowskiej młodzieży". Po prezentacji wyników odbędzie się panel z udziałem ekspertów, socjologów, psychologów, badaczy młodzieży i przestrzeni miejskich, m.in: dr. Piotra Długosza z Centrum Badań nad Młodzieżą PWSW w Przemyślu, dr hab. Marty Smagacz-Poziemskiej i mgr Ewy Krzaklewskiej z Instytutu Socjologii UJ, dr Iwony Sikorskiej z Instytutu Psychologii Stosowanej UJ, Ryszarda Izdebskiego, dyrektora Krakowskiego Instytutu Psychoterapii oraz ks. Andrzeja Augustyńskiego, przewodniczącego zarządu Siemachy.
  A już w piątek, 27 stycznia, o swoich doświadczeniach z wizualizacją danych jakościowych opowiemy w Instytucie Socjologii UJ w ramach seminarium metodologicznego Pracowni CAQDAS TM LAB. Zachęcamy do udziału!

  Diagnoza stanu transferu technologii za pomocą spółek celowych wykorzystująca doświadczenia realizacji Programu SPIN-TECH

  Opublikowany
  2016-12-12

  Z przyjemnością informujemy, że na stronach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju można zapoznać się z prezentacją, opracowaną na podstawie raportu z badania ewaluacyjnego pt. "Diagnoza stanu transferu technologii za pomocą spółek celowych wykorzystująca doświadczenia realizacji Programu SPIN-TECH", które realizowaliśmy w okresie od kwietnia do września 2016 roku w konsorcjum z IBC GROUP Central Europe Holding S.A. W raporcie zgromadziliśmy szereg wniosków dotyczących współpracy naukowców z podmiotami odpowiedzialnymi za transfer i komercjalizację wiedzy w jednostkach naukowych (w tym akademickimi centrami transferu technologii i spółkami celowymi) oraz funkcjonowania spółek celowych utworzonych i/lub dofinansowanych w programie NCBR "SPIN-TECH".

  Badanie potencjału organizacji branżowych

  Opublikowany
  2016-12-12

  W dniu dzisiejszym rozpoczynamy badanie organizacji branżowych, które ma na celu weryfikację informacji o organizacjach pracodawców, samorządu rzemiosła oraz związkach zawodowych działających na rzecz różnych sektorów i branż gospodarki. Pozyskane informacje posłużą do przygotowania konkursu, adresowanego do organizacji partnerów społecznych w ramach działania 2.2. PO WER. Badanie realizujemy na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

  Projektowa jesień w FuRBS

  Opublikowany
  2016-10-11

  Trwa okres wytężonej pracy w projektach eskperckich i realizowanych na rzecz otoczenia Fundacji. Z częścią prowadzonych obecnie oraz zakończonych projektów możecie się już Państwo zapoznać w zakładce "Projekty".

  Zgodnie z harmonogramem, zakończyliśmy wspólnie z IBC Group Central Europe Holding S.A. badanie ewaluacyjne "Diagnoza stanu transferu technologii za pomocą spółek celowych wykorzystująca doświadczenia realizacji Programu SPIN-TECH", realizowane dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wkrótce będziemy mogli zaprezentować raport końcowy z badania. Zachęcamy do sprawdzania aktualności i informacji o realizowanych projektach oraz do bieżącej lektury materiałów umieszczanych na facebookowym profilu Fundacji.

  Ewaluacja ex-ante Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR)

  Opublikowany
  2016-08-19

  Z przyjemnością informujemy, że na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, w konsorcjum złożonym z IBC Group Central Europe Holding S.A., Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Przedsiębiorstwo Społeczne Sp. z o.o., Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego oraz Fundacji Rozwoju Badań Społecznych rozpoczynamy ewaluację ex-ante Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), zwanej również "planem Morawieckiego". Mamy nadzieję, że to złożone i wymagające przedsięwzięcie badawcze z naszym udziałem przyczyni się do podniesienia jakości strategii, która, po wdrożeniu, będzie najważniejszym dokumentem wyznaczającym kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego w Polsce. Wyniki prac będą prezentowane m.in. w trakcie XII Konferencji Ewaluacyjnej.

  Z ekspertami o spółkach celowych i transferze technologii w Polsce

  Opublikowany
  2016-08-09

  3 sierpnia w Warszawie odbył się panel ekspercki, prowadzony przez IBC GROUP Central Europe Holding S.A. i Fundację Rozwoju Badań Społecznych. Panel był elementem wspólnego przedsięwzięcia pt. „Diagnoza stanu transferu technologii za pomocą spółek celowych wykorzystująca doświadczenia realizacji Programu SPIN-TECH”, realizowanego na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

  W ramach spotkania dyskutowano najważniejsze wnioski płynące z przeprowadzonych w całej Polsce badań terenowych (w okresie czerwiec - lipiec 2016 zrealizowano 90 indywidualnych wywiadów pogłębionych z przedstawicielami państwowych jednostek badawczych - uczelni, instytutów naukowych, instytutów PAN, inwestorami, brokerami technologii i ekspertami oceniającymi wnioski w programie SPIN-TECH. Ponadto zebrano 600 ankiet od naukowców z całej Polski i opracowano 27 studiów przypadków spółek celowych utworzonych lub dofinansowanych w wyniku realizacji programu SPIN-TECH).

  Spodziewany termin publikacji raportu z badań: wrzesień 2016.

  W poniedziałek, 27 czerwca 2016, w Wytwórni przy ul. Ślusarskiej 9, na krakowskim Zabłociu, przeżywającym intensywny proces rewitalizacji, odbyło się interdyscyplinarne seminarium poświęcone wyzwaniom badawczym w rewitalizacji, organizowane przez FuRBS.

  Zapraszamy na seminarium poświęcone wyzwaniom badawczym w kontekście rewitalizacji!

  Opublikowany
  2016-06-23

  Fundacja Rozwoju Badań Społecznych, realizując projekt "FuRBS partnerem lokalnej zmiany", zaprasza do udziału w interdyscyplinarnym seminarium poświęconym wyzwaniom, jakie dla badań społecznych i partycypacji stanowi rewitalizacja. W ramach seminarium chcemy zgłębić i przedyskutować m.in. problematykę odpowiednich wskaźników oraz dostępności i jakości danych wykorzystywanych do ich pomiaru z perspektywy różnych interesariuszy procesu rewitalizacji: ekspertów, badaczy, praktyków, samorządowców, przedsiębiorców i mieszkańców. Omówimy możliwości i ograniczenia metod badawczych i partycypacyjnych w procesie rewitalizacji. Podczas dyskusji będziemy wspólnie dążyć do zdefiniowania największych wyzwań i potrzeb mieszkańców i samorządów oraz zastanawiać się nad możliwymi rozwiązaniami.

  Termin: 27.06.2016 r. , godz. 10:00 - 13:00 Miejsce: Kraków, Wytwórnia, ul. Ślusarska 9

  Osoby chętne do udziału w seminarium prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy: furbs@furbs.org

  Liczba uczestników ograniczona!

  Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Województwa Małopolskiego.

  FURBS partnerem lokalnej zmiany

  Opublikowany
  2016-04-13

  Fundacja Rozwoju Badań Społecznych jest jedną z kilkudziesięciu młodych organizacji pozarządowych, które otrzymały dofinansowanie w rozstrzygniętym w ubiegłym tygodniu konkursie "FIO - Małopolska lokalnie". Pod hasłem "FuRBS partnerem lokalnej zmiany" chcemy zająć stanowisko i przeprowadzić debatę ze środowiskiem eksperckim na temat możliwości i kierunków wykorzystania badań społecznych w działaniach samorządów wynikających z zapisów nowej ustawy o rewitalizacji. Już wkrótce będziemy informować o działaniach projektowych - na stronie internetowej i na profilu Facebookowym FuRBS.

  FuRBS wykonawcą badania ewaluacyjnego dla NCBR

  Opublikowany
  2016-04-13

  Wspólnie z IBC Group Central Europe Holding S.A. (lider konsorcjum) będziemy realizować badanie ewaluacyjne dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, pn. "Diagnoza stanu transferu technologii za pomocą spółek celowych wykorzystująca doświadczenia realizacji Programu SPIN-TECH". FuRBS będzie w badaniu odpowiedzialna m.in. za desk research, analizę danych oraz całościowe opracowanie wniosków i rekomendacji. Badanie będzie realizowane w okresie kwiecień - sierpień 2016 r.

  Jak porównać ze sobą małopolskie gminy?

  Opublikowany
  2016-03-17

  Eksperci FuRBS angażują się w inicjatywy poświęcone rozwojowi lokalnemu i regionalnemu, w szczególności w przedsięwzięcia o charakterze badawczym i analitycznym. Obecnie włączamy się w dyskusję nad wpływem i metodologią Rankingu Gmin Małopolski, prowadzonego przez FRDL MISTiA. Mamy nadzieję wesprzeć od strony metodologicznej rozwój tego wartościowego przedsięwzięcia. Więcej o Rankingu i jego edycji 2015 można przeczytać tutaj.

  Warsztaty ze studentami Centre for European Studies UJ

  Opublikowany
  2016-02-24

  W poniedziałek, 25.01.2016 r., ekspert FuRBS, Dariusz Szklarczyk, poprowadził zajęcia z uczestnikami kursu Qualitative Methodology w Centre for European Studies UJ. Tematem przewodnim były teoretyczne i praktyczne aspekty kodowania i analizy danych jakościowych. Już wkrótce, w Czytelni FuRBS, można spodziewać się materiału przybliżającego zagadnienie kodowania danych jakościowych szerszemu gronu odbiorców. Zapraszamy!

  Konferencja 23 listopada 2015r.

  Opublikowany
  2015-12-21

  23 listopada Anna Strzebońska reprezentowała FuRBS w Warszawie podczas konferencji "Jak skutecznie wykorzystać system zarządzania Jednostkami Samorządu Terytorialnego do poprawy jakości życia mieszkańców?" Konferencja stanowiła podsumowanie realizacji projektu "Monitorowanie jakości usług publicznych jako element zintegrowanego systemu zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego".

  Powitanie

  Opublikowany
  2015-11-23

  Witamy na stronie Fundacji Rozwoju Badań Społecznych