Czytelnia Furbs

Wraz z rosnącym zainteresowaniem badaniami jakościowymi, upowszechnieniu ulegają różnorodne metody analizy danych. Każda z nich podlega określonym procedurom, w celu zapewnienia jak najwyższej poprawności proponowanych wniosków i rozwiązań. Jedną z takich metod jest analiza tematyczna, oferująca relatywnie nieskomplikowany, a zarazem efektywny schemat pracy nad danymi jakościowymi. W niniejszym tekście czytelnik zostanie zaznajomiony z podstawowymi informacjami dotyczącymi analizy tematycznej tj. definicją, opisem metody badawczej, etapami przebiegu analizy oraz przykładem zastosowania jej w praktyce.

Recenzowana przez dr. Marcina Pierzchałę publikacja stanowi przystępną dla masowego czytelnika prezentację wyników badania dotyczącego obecności islamu w przestrzeni publicznej „starego kontynentu”. Badanie przeprowadzono w ramach projektu EuroPublicIslam, który został sfinansowany przez Europejską Radę Naukową w ramach siódmego cyklu programu Komisji Europejskiej. Jak pisze autor recenzji, niniejsza książka powinna stać się obowiązkową lekturą dla wszystkich angażujących się w sprawy publiczne w kontekście funkcjonowania społeczności muzułmańskich w Europie, ale również w Polsce. Jest to także interesująca pozycja dla wszystkich zainteresowanych badaniami społecznymi (ze względu na interesujące rozwiązania w zakresie metod i technik badawczych). Zapraszamy do lektury!

Pod nazwą #empoweRment rozpoczynamy nowy cykl materiałów poświęconych różnorodnym zastosowaniom oprogramowania R w badaniach społecznych. W pierwszej odsłonie, prezentujemy w formie infografiki przypadek badania exit poll, realizowanego w pierwszej (a następnie w drugiej) turze wyborów prezydenckich 2015 na terenie Krakowa. Metodologia badania została zaprojektowana dla organizatora badania - Ośrodka Studiów o Mieście - a w tle oczywiście wystąpił bohater cyklu, czyli #R. Zobaczcie wyniki!

Jak pytać, aby się dowiedzieć?

Opublikowany
2018-06-12

Prezentujemy materiał przygotowany na warsztaty „Jak pytać, aby się dowiedzieć? O prowadzeniu FGI w kontekście UX” prowadzony przez Dominikę Winogrodzką dla uczestników 4. edycji konferencji „Ciemna strona UX” organizowanej przez ITBerries.

Prezentujemy materiał, jaki przygotowaliśmy na zajęcia z uczniami jednego z krakowskich liceów. Wykład zatytułowany „Metody badań społecznych. Badania ilościowe i jakościowe” oraz towarzyszące mu warsztaty odbyły się w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, III Oś Priorytetowa, „Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju”, Działanie 3.1 „Kompetencje w szkolnictwie wyższym”.

Zapraszamy do lektury artykułu dr Roksany Ulatowskiej (FuRBS, Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie) i Patryka Kołodziejskiego (Instytut Socjologii UJ) pt. "Kierowanie relacjami w klasie szkolnej. Program GEPHI w analizie sieci socjometrycznych w technice Moreno".

Celem artykułu jest przedstawienie techniki Moreno, która umożliwia poznanie i zarządzanie relacjami w klasie szkolnej, a także prezentacja programu Gephi, który umożliwia analizowanie złożonych zbiorów danych o układzie sieciowym. Na podstawie wyników, konkretnej analizy relacji w klasie uczniów z wykorzystaniem techniki Moreno, zaprezentowano kluczowe cechy i wartościowe efekty wizualne programu. Wykorzystanie Gephi zapewnia łatwy i szeroki dostęp do analizy danych sieciowych, a wizualizacja wyników umożliwia trafną i pogłębioną ich analizę, co z kolei przekłada się na możliwość budowania właściwych relacji między uczniami. W niniejszym artykule, prezentując cechy programu Gephi oraz możliwości jego wykorzystania, autorzy zwracają uwagę na rolę i kluczowe aspekty wizualizacji sieci.

W czym tkwi sukces „dobrej prezentacji”?

Carmine Gallo, po przeanalizowaniu ponad 500 prezentacji przedstawionych na konferencji TED [1] i rozmowach z najlepszymi mówcami, opisał w swojej książce metody i techniki, które wykorzystuje się w najlepszych prezentacjach. Mogą się przydać, niezależnie czy próbujesz przekazać wiedzę, prezentujesz wyniki swoich badań lub pragniesz przekonać grantodawcę, że to właśnie Twój pomysł na badania zasługuje na uznanie!

Szybkość, dynamika, zaskoczenie. To cechy oddające charakter współczesnych zjawisk. Jeśli dodać do tego pierwiastek zagrożenia, strachu, przerażenia, uzyskujemy zestaw podstawowych wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się dziś badacze obserwujący i komentujący np. działalność tzw. Państwa Islamskiego.

W natłoku mocno subiektywnych opinii, półprawd i emocji, które trudno pominąć w obliczu wydarzeń takich, jak zamachy terrorystyczne czy masowe egzekucje, proponujemy lekturę recenzji książki Petry Ramsauer, austriackiej politolożki i dziennikarki. Pozycja może zainteresować osoby poszukujące dobrych wzorców warsztatowych w badaniach i analizach politologicznych, medialnych i w pracy reporterskiej. Jest również ciekawą pozycją dla socjologów i wszystkich chcących dowiedzieć się czegoś więcej na temat ISIS. Zapraszamy do lektury!

Wizualizacja w badaniach jakościowych

Opublikowany
2017-01-31

Prezentujemy materiał, jaki przygotowaliśmy na seminarium metodologiczne Pracowni CAQDAS TM LAB w Instytucie Socjologii UJ, 27.01.2017. Zapraszamy!

Czytelnia FuRBS jest miejscem, w którym chcemy prezentować nie tylko teksty naukowe i metodologiczne, ale też przybliżać osobom zainteresowanym badaniami społecznymi i analizą danych godne uwagi książki i artykuły o tematyce socjologicznej. Tym razem recenzja książki Filipa Springera "Miasto Archipelag", która pojawiła się w księgarniach we wrześniu 2016 roku. Jest to pozycja obowiązkowa nie tylko dla badaczy zainteresowanych socjologią miasta, ale też wszystkich miłośników podróży, Polski lokalnej i dobrego reportażu. Zapraszamy!

Kodowanie danych jakościowych

Opublikowany
2016-02-24

W niniejszym tekście pokrótce charakteryzujemy najistotniejsze elementy, etapy i decyzje związane z kodowaniem danych jakościowych, wskazując dodatkowe źródła wiedzy na temat kodowania w analizie danych jakościowych. Tekst adresujemy zarówno do osób zainteresowanych kodowaniem danych jakościowych, które nie mają wcześniejszych doświadczeń z analizą danych jakościowych, jak i praktyków, którzy chcieliby "odświeżyć" sobie to zagadnienie lub poszukać nowych źródeł wiedzy na ten temat.

Witamy w Czytelni FuRBS!

Opublikowany
2015-11-23

Będziemy w niej dla Was zamieszczać m.in. recenzje książek i artykułów z dziedziny badań społecznych i analizy danych oraz ciekawostki i nowinki związane z tą tematyką. W Czytelni będziemy też informować o ciekawych danych i raportach, publikować autorskie wpisy poświęcone zagadnieniom metodologicznym oraz prezentować wyniki własnych badań i analiz.

Drogi Gościu

Informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies.

Pozwalają nam one gromadzić informacje dotyczące statystyk oglądalności strony.

Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.